Choć w języku potocznym upowszechnił się termin „nalepka”, w rzeczywistości mamy do czynienia z etykietami samoprzylepnymi. Najczęściej są to etykiety wykonane z wykorzystaniem papieru i utrzymane w białym kolorze. Jeśli wykorzystamy dedykowane urządzenie znane jako drukarka kodów kreskowych, możemy taką etykietę zadrukować w praktycznie dowolny sposób. Tylko od nas zależy więc to, czy pojawi się na niej nazwa produktu, konkretny znak graficzny, czy też kod kreskowy. W tym zakresie obowiązuje pełna dowolność, jeśli więc mielibyśmy mówić o jakimkolwiek ograniczeniu, odnosiłoby się ono wyłącznie do technologii stosowanej podczas zadruku. Tu najczęściej mamy do czynienia z tak zwanym zadrukiem termicznym, choć wcale nie mniej popularny jest zadruk termotransferowy.

Etykiety mogą być zresztą zadrukowane także z wykorzystaniem nie jednego, ale kilku kolorowych znaków graficznych, jeśli jednak chcemy skorzystać z takiego efektu, konieczne będzie odwołanie się do możliwości technologii offsetowej. W tym przypadku układy graficzne powinny być zresztą opracowane już na etapie produkcji etykiet. Materiał może zostać zadrukowany w dowolny sposób – poprzez kod kreskowy, nazwę produktu, czy też numer jego serii.

Jednym z najważniejszych elementów dobrych etykiet samoprzylepnych niezmiennie pozostaje klej. To właśnie on sprawia, że możliwe jest przyklejenie etykiety do podłoża. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, jaki materiał został wykorzystany do produkcji etykiety samoprzylepnej. Nie ma tu mowy o lepszych lub gorszych rozwiązaniach, decydujący głos ma więc klient i to jego potrzeby są zaspokajane w ten sposób. Najczęściej mamy do czynienia z etykietami wykonanymi z papieru, ciekawym rozwiązaniem jest przy tym również tak zwany papier termiczny. Etykiety tego rodzaju możemy spotkać przede wszystkim w sklepach i magazynach, a więc tam, gdzie towar nie jest narażony na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Oczywiście, papier nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie powinniśmy brać pod uwagę. W sprzedaży dostępne są także etykiety wykonane z tworzyw sztucznych z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci folii transparentnej. Ich największym atutem wydaje się zwiększona odporność na ścieranie, można jednak na nie liczyć także wówczas, gdy będą miały kontakt ze szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia są także przewieszki kartonowe będące jeszcze jedną grupą etykiet. Tego rodzaju specjalnie wycięte kartoniki mocuje się do różnych elementów. Można je drukować przy wykorzystaniu klasycznej drukarki do etykiet. Także wszywki nylonowe można uznać za bardzo ciekawy przykład dostępnych obecnie w sprzedaży etykiet. Te pojawiają się przede wszystkim na ubraniach i są wykorzystywane choćby w charakterze metek.

Etykiety zwykle wywarzane są w oparciu o wskazówki napływające od klienta. Dotyczy to przy tym nie tylko ich rozmiaru, ale również koloru. Osoba zamawiająca może też sama zdecydować, jaki typ materiału przyda się jej najbardziej, choć nic nie stoi na przeszkodzie również temu, aby uzyskać w tym kontekście specjalistyczną pomoc.

Więcej...