Choć większość z nas nie ma nawet o tym pojęcia, zwykle na co dzień mamy do czynienia z drukami akcydensowymi. Choć nazwa ta może jawić się jako dość tajemnicza, w rzeczywistości mamy do czynienia z rozwiązaniami powszechnymi. To właśnie w tej grupie znajdują się różnego rodzaju druczki pocztowe, ulotki oraz wizytówki. Niektóre można zresztą zamówić jedynie w drukarniach, a do tego są drukowane wyłącznie na specjalne zamówienie klienta. Inne druki akcydensowe są jednak dostępne także w hurtowniach papierniczych oraz sklepach, znajdują bowiem powszechne zastosowanie w biurach.

Czym właściwie są druki akcydensowe?

W poligrafii akcydens jest terminem stosowanym wówczas, gdy chcemy opisać wyrób, który nie może być uznany ani za książkę, ani za czasopismo, ani za zadrukowane opakowanie. Słowo to pochodzi z łaciny i oznacza w dosłownym tłumaczeniu coś przypadkowego. Nie jest ono zresztą przesadnie precyzyjne, mówiąc o drukach akcydensowych niezwykle trudno jest bowiem uznawać je za przypadkowe. Pojęcie to jest zresztą dość szerokie obejmując między innymi: katalogi i afisze, wizytówki, mandaty, świadectwa, legitymacje, mapy oraz etykiety.

Najważniejsze rodzaje druków akcydensowych

Istnieje szereg kryteriów w oparciu o które można dokonać podziału druków akcydensowych, najczęściej więc mamy do czynienia z drukami informacyjnymi, manipulacyjnymi, przemysłowymi, opakowaniowymi i wydawniczymi. Druki informacyjne są reprezentowane przede wszystkim przez ulotki. W skład tej grupy wchodzą jednak również wizytówki, plakaty, cenniki oraz różnego rodzaju programy. Akcydensy manipulacyjne to z kolei te, które można wykorzystać wykonując czynności urzędowe. Można się z nimi spotkać w każdej firmie, w taki sposób mówimy więc choćby o umowach. Akcydensy manipulacyjne to także wszystkie oficjalne dokumenty, a więc choćby banknoty, bilety, formularze oraz papiery wartościowe. Etykiety, metki oraz obwoluty zalicza się do akcydensów opakowaniowych, a w grupie przemysłowej możemy spotkać się choćby z kalkomaniami. Niemal codziennie mamy też kontakt z akcydensami wydawniczymi, ich reprezentantami są bowiem choćby mapy. Nie sposób więc odmówić racji definicji, zgodnie z którą wszystkie drobne produkty poligraficzne to tak naprawdę akcydensy.

Gdzie można kupić druki akcydensowe?

Wyposażając biuro nie powinniśmy mieć dziś problemu z zaopatrzeniem się w każde potrzebne nam rozwiązanie. Gdy analizujemy możliwości wyboru musimy przy tym przyznać, że są one naprawdę duże. Nic więc dziwnego, że także zamawianie druków akcydensowych nie jest zadaniem skomplikowanym. Najczęściej akcydensy różnego rodzaju można zresztą kupić w jednym miejscu. Pozwala to na spore ułatwienia. Wszystkie niezbędne rozwiązania możemy zamówić w tym samym czasie, a ponieważ pochodzą one z jednego miejsca często można spodziewać się także dużych rabatów. Zamówienia można zresztą ponawiać, stała współpraca jest bowiem często także nagradzana rabatami. i zwiększa atrakcyjność takiej opcji sprawiając, że można z niej korzystać jeszcze częściej.