Pod koniec roku spora liczba osób rozpoczyna poszukiwania na nowy rok. Na rynku do wyboru jest mnóstwo różnego rodzaju kalendarzy i plannerów. Zdecydowana większość z nich oparta została na sformalizowanych, bardzo ściśle określonych zasadach. Są więc podzielone na dni, na każdy dzień została przeznaczona określona ilość miejsca. W niektórych pojawiają się wolne miejsca na notatki, w innych jest pole na taski. Zawsze jednak układ wygląda bardzo podobnie. To dobrze, ale życie każdego kolejnego dnia rzadko wygląda tak samo, nie zawsze też zajmuje tyle samo miejsca. Zdarza się, że jednego dnia możemy mieć do załatwienia 5 tasków, aby zapisać każdy z nich potrzebujemy pół strony. Inne dnia może nas spotkać coś wyjątkowo miłego i chcemy to uwiecznić, ale potrzebujemy do tego nawet kilku stron. Są też na pewno w naszym życiu i takie dni, w których nie mamy ochoty nic zapisywać i takie, w których notatki i pomysły możemy zapisywać w swoim plannerze bez końca. Jeżeli standardowe plannery, które są dostępne na rynku wywołują u Ciebie frustrację, tym co możesz potrzebować jest bullet journal.

Czym jest bullet journal?

Bullet journal to system prowadzenia notatek o nieskończonych możliwościach. W skrócie system ten nazywany jest bujo. Jest on połączenie kalendarza, notesu, pamiętnika i organizera. Każdy może dostosować go do swoich potrzeb i wymagań. W zależności od tego na co mamy w danym dniu ochotę, możemy wykorzystać go do prowadzenia skąpych notatek. Ale możemy także popuścić wodze fantazji i zapisywać w nim mnóstwo rzeczy. System Bullet journal został stworzony przez Rydera Carrolla. Ten amerykański projektant już w dzieciństwie miał problemy z nauką. Trudno mu się było zorganizować, mimo że sięgał po bardzo różne metody. Niestety, w jego przypadki każda okazywała się nieskuteczna. W dorosłym życiu Ryder Carroll był artystą, bardzo potrzebna mu była przestrzeń nie tylko do zapisywania swoich pomysłów. Niezwykle potrzebny był mu także system, dzięki któremu mógł realizować zadania, które sobie wyznaczył i pamiętać o ważnych datach. Organizery i kalendarze dostępne w sklepach nie spełniały jego oczekiwań. Jedne były dla niego zbyt skomplikowane, inne za bardzo schematyczne, Carroll potrzebował czegoś innego. Nie chcąc dostosować się do czyichś metod organizacji stworzył własny, bardzo prosty, nie wymagający dużych nakładów system.

Czego potrzebujemy do bullet journal?

Przede wszystkim notesu i czegoś do pisania. Możemy sobie kupić w kiosku RUCH-U najtańszy zeszyt i najtańszy długopis. To wystarczy, aby zacząć. Na kilku pierwszych stronach zeszytu piszesz INDEX. Będzie to Twój spis treści. Dzięki niemy szybko odnajdziesz zapiski w notesie. Musisz także ponumerować kolejne strony. Przy każdym kolejnym wpisie, w indeksie musisz zapisać numer strony. Musisz również ustalić klucz, który posłuży Ci do kodowania zapisków. Bullet journall ma służyć przede wszystkim do planowania, wykorzystasz go więc do zapisania zadań, które zamierzasz zrealizować danego dnia. Oznaczenia w bujo może dostosować do swoich wymagań.