Coraz więcej osób ceni swój czas i jednocześnie narzeka na jego brak. Dobra organizacja czasu sprawi, że będziemy mieć go więcej. Czas, którego nagle zacznie nam przybywać będziemy mogli przeznaczyć na małe przyjemności, spotkania z przyjaciółmi, na własny rozwój. W lepszej organizacji czasu na pewno pomogą nam kalendarze, notesy czy pojemne plannery. Które z tych gadżetów wybrać? W jaki sposób można najbardziej efektywnie zorganizować swój czas?

W jaki sposób najlepiej zorganizować swój czas?

Wstajemy rano, robimy codzienną toaletę, przygotowujemy śniadanie i wychodzimy do pracy. Spędzamy w niej minimum 8 godzin, wracamy, zjadamy obiad, sprzątamy i nagle zauważamy, że jest już wieczór, a nas czeka jeszcze ogrom pracy. Nie mamy już jednak czasu, postanawiamy więc, że zrobimy to jutro. Ale jutro znów jest to samo. Taka sytuacja powtarza się także następnego dnia i jeszcze następnego. W efekcie czujemy się coraz bardziej sfrustrowani. Poświęcamy weekend nie na odpoczynek, ale na załatwienie zaległych lub niedokończonych prac. Czasem mamy poczucie, że jesteśmy osobami dobrze zorganizowanymi, przecież nie zawalamy żadnych terminów czy to w życiu zawodowym, czy prywatny. Często jednak udaje nam się wszystko dopiąć w ostatniej chwili. W jaki sposób powinniśmy planować swój czas, aby go nie marnować i mieć czas na relaks?

Na pewno pomoże nam w tym stworzenie listy zadań. Aby ilość czekających zadań nie przytłoczyła nas, nie twórzmy listy na cały miesiąc, wystarczy jeśli przygotujemy sobie listę zadań do wykonania na najbliższy tydzień. Rozdzielmy je rozsądnie na każdy dzień, nie bierzmy na siebie zbyt wielu zadań do wykonania. Organizujmy swój czas tak, aby pozostał nam pewien zapas – zawsze może zdarzyć się nieprzewidziana sytuacja (korki na ulicach, późniejsze wyjście z pracy). Jeśli zostawimy sobie zapas, uda nam się zrealizować plan dnia. W usystematyzowaniu czekających nas działań pomoże nam kalendarz, planner lub notes.

Co wybrać?

Kalendarze książkowe i kieszonkowe Kalendarze kieszonkowe są małe i bardzo poręczne, wiele osób, które dopiero uczy się planować swój czas wybiera właśnie je. Taki kalendarz bez trudu zmieści się w kieszeni, torebce, aktówce czy wypchanym po brzegi plecaku. Kalendarze te mają najczęściej tygodniowy układ, ich wadą jest jednak to, że nie ma w nich zbyt wiele miejsce na notatki. Może się to okazać dużą niedogodnością, jeśli na jeden dzień musimy wpisać więcej zadań i spotkań. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się kalendarze książkowe. Są mniej poręczne, mają format A5 i grubą okładkę, ale mają mnóstwo zalet. Standardowy kalendarz książkowy podzielony jest nie tylko na dni, ale także na godziny. Łatwo więc zapisać, a później ustalić co zaplanowaliśmy nie tylko na dany dzień, ale także na konkretną godzinę. Do tego jest w nich sporo miejsca na notatki. Często też dodawane są do nich różne przydatne dodatki. Plannery Są bardzo funkcjonalne. Mogą mieć postać skorozeszyty lub książki. Tylko od nas zależy kiedy się zaczną. Jest to największa różnica między plannerami a tradycyjnymi kalendarzami.